інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Цікаві факти про американські долари*

У США готівка випускається у вигляді паперових купюр, надрукованих в Бюро з гравірування і друку (Bureau of Engraving and Printing, або BEP), і металевих монет, викарбуваних Монетним двором (U.S. Mint).
За останні два століття американські гроші зазнали безліч змін, і та готівка, якою користувалися американці в 1700 році, значно відрізняється від сьогоднішньої. Дізнатися більше про минуле та сьогодення американської валюти дозволяє наступна інформація.

Скільки живе купюра?
Термін придатності купюри залежить від її номіналу. За даними Бюро США з гравіювання і друку, терміни для різних купюр у середньому становлять:
1 долар - 22 місяці;
5 доларів - 16 місяців;
10 доларів - 18 місяців;
20 доларів - 24 місяці;
50 доларів - 55 місяців;
100 доларів - 89 місяців.
Зношені купюри вилучаються з обігу і замінюються новими. При цьому монети можуть прослужити в середньому близько 25 років.

Який відсоток однодоларових купюр в загальній грошовій масі?
Купюри номіналом 1 долар складають трохи менше половини всіх грошових знаків, які випускаються Бюро з гравірування і друку. Так, в 2009 році їх було 42,3 % від загальної кількості.

Чи друкувалися портрети афроамериканців на доларах?
На доларових купюрах зображення знаменитих афроамериканців не з'являлися жодного разу, однак у 1940-х було викарбувано кілька пам'ятних монет, на яких були портрети темношкірих діячів науки, культури і спорту. Зокрема, це два Вашингтона (не плутати з першим президентом США) – вчений-біолог Джордж Вашингтон Карвер і політик Букер Т. Вашингтон. Трохи пізніше колекція подібних монет поповнилася примірником із зображенням бейсболіста Джекі Робінсона.
На паперових грошах, втім, є підписи чотирьох темношкірих співробітників канцелярії американського Казначейства – Бланша К. Брюса, Джадсона В. Лайонса, Вільяма Т. Вернона і Джеймса С. Напьєра, а також афроамериканки Азі Тейлор Мортон, яка займала посаду державного скарбника в 1977-1981 роках.

Якою була найбільша купюра?
Найбільша купюра була випущена в Сполучених Штатах в 1934 році і мала номінал 100 тис. доларів. Фактично вона являла собою золотий сертифікат і була призначена для внутрішніх взаєморозрахунків між банками Федеральної резервної системи, а не для публічних розрахунків. На банкноті був зображений 28-й президент США Вудро Вільсон, господар Білого дому в 1913-1921 роках.

Що означає напис E Pluribus Unum?
Згідно з роз'ясненнями Федерального резервного банку Сан-Франциско, девіз E Pluribus Unum (у перекладі з латини - "Один з багатьох"), який карбується практично на всіх монетах в Америці, а також фігурує на державних печатках, відходить своєю історією до часів Громадянської війни в США.
На той час в ходу був девіз Exitus in Dubio Est, що на латині означає "Результат викликає сумніви". Цей девіз здався лідерам боротьби за незалежність Джону Адамсу, Бенджаміну Франкліну і Томасу Джефферсону дуже песимістичним, і вони запропонували нинішній, який з'явився на державному друку США в 1782 році. Однак на американських монетах ці слова вперше викарбувались лише в 1902-му.

Звідки взялося "око в трикутнику"?
Так зване "всевидюче око" на вершині піраміди, зображеної на американських банкнотах, символізує Божественне провидіння. Однак на момент вибору символу це був не єдиний варіант: серед пропозицій були й діти Ізраїлеві, які блукали пустелею.

З якої паперу роблять долари?
Американські паперові гроші насправді зовсім не паперові. Їх роблять з матеріалу, що на 75 % складається з бавовни, на 25 % – з льону і пронизаного тонкими шовковими волокнами. Якщо б долари насправді були паперовими, то забуті в кишенях джинсів купюри не витримали б жодного машинного прання.

Наскільки міцні купюри?
Долари зроблені так, щоб пережити багато випробувань. Згідно з інформацією Бюро США з гравіювання і друку, банкноти можуть витримати до 4 тис. згинань, перш ніж порвуться.

Чи втрачає порвана банкнота свою цінність?
Бюро з гравірування і друку роз'яснює, що всі частково або повністю пошкоджені купюри підлягають безкоштовному обміну.
Щорічно Мінфін США отримує близько 30 тис. запитів на обмін подібних купюр і видає натомість в цілому більше 30 млн. доларів. Перед обміном банкноти проходять відповідну експертизу.
 
* За матеріалами веб-сайту WalletPop


                           кредит на картку   безвідмовні кредити онлайн   всі кредити онлайн на карту   найновіші кредити онлайн