інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Хеджеві фонди як об’єкт інвестування приватних капіталів

Усе більшу популярність серед заможних приватних інвесторів здобувають альтернативні способи вкладення капіталу. Про це говорять результати опитування, проведеного компанією Barclays Wealth серед 790 багатих людей по всьому світу. При цьому найбільш привабливими способами інвестицій серед опитаних є приватні інвестиційні та хеджеві фонди, тому що вони, на відміну від акцій, дозволяють отримувати стабільний прибуток з меншим ризиком. Інтерес до альтернативних інструментів виник не випадково. Недавні коливання на фондових ринках викликали серйозні побоювання інвесторів щодо їхніх капіталів, і ця тенденція призведе до перерозподілу коштів на користь інвестиційних і хеджевих фондів.
Відповідно до опитування, кількість респондентів, що готові й надалі вкладати гроші в акції на фондових ринках, за минулі 3 роки скоротилося з 64% до 48%. А от кількість інвесторів, що планують укласти гроші в приватні інвестиційні фонди, збільшилося з 11% до 15%. Виросло число прихильників і хеджевих фондів – 21% проти 20%.
У той же час, тільки 36% респондентів відповіли, що вони знають про принципи роботи інвестиційних фондів. А про схеми, що використовуються хеджевими фондами, знають лише 27% опитаних.
Приватні інвестиційні фонди не розміщають акції на фондових ринках, а залучають капітал приватних інвесторів чи беруть кредити в банках. Потім ці кошти використовуються для покупки і перепродажу компаній, які їх цікавлять. У випадку, якщо перепродаж компанії приносить прибуток, то він розподіляється між інвесторами. Якась частина прибутку залишається в керуючої компанії.
Хеджеві фонди використовують складнішу схему збільшення капіталу. Один із найрозповсюдженіших методів – це покупка акцій компаній, які вважаються недооціненими, у надії продати їх після росту котирувань. При цьому хеджеві фонди можуть купувати акції не прямо, а з використанням опціону call, що дозволяє придбати акції за ціною, установленою на момент покупки опціону, навіть якщо вартість цих акцій різко виросла.
А можливим втратам від падіння куплених акцій дозволяє запобігти опціон put. Цей опціон надає право на продаж акцій за встановленою ціною, навіть якщо їхні котирування різко впали. Якщо відбувається таке падіння, то хеджеві фонди втрачають тільки ті кошти, що були витрачені на покупку опціону.
Якщо прогнози хеджевого фонду по росту акцій виправдовуються, то вони отримують прибуток після того, як ціна акцій перевищить вартість їхньої покупки плюс вартість опціонів.
Ці та інші можливості хеджевих фондів приваблюють приватних інвесторів та забезпечують їхню фінансову стійкість, особливо від кризових потрясінь.
Останнім часом у засобах масової інформації з’являються про збитки, яких зазнають інвестиційні фонди, що працюють у секторі іпотечного кредитування.
Однак на основі таких публікацій судити про загальну ситуацію в секторі хеджевих фондів. За даними чикагської дослідницької компанії Hedge Fund Research з початку 2007 року по червень хеджеві фонди, що спеціалізуються на інструментах ринку іпотечного кредитування, у середньому отримали прибутковість у розмірі 3,74%.
Для деяких хеджевих фондів позиції по таких інструментах виявилися збитковими, однак відношення позикових коштів до власних у них нижче, ніж в інших інвестиційних фондах, що означає меншу імовірність їхнього банкрутства. За даними рейтингового агентства Fitch Rating, у середньому по галузі позикові кошти перевищують власні кошти фонду в 5-6 разів.
Крім того, фонди використовують дуже різноманітні інвестиційні стратегії. У багатьох випадках до моменту, коли втрати від збільшення числа проблемних кредитів торкнулися об'єктів інвестицій хеджевих фондів, вони вже встигли одержати значні прибутки.
Деякі хеджевые фонди, що використовують позикові кошти, зараз показують не кращі результати, бо, імовірно, зіткнулися з вимогами про внесення додаткового забезпечення з боку кредиторів і змушені продавати частину активів. Але інші фонди можуть використовувати цю можливість для придбання активів за низькою ціною. “Очевидно, що на ринку облігацій, забезпечених борговими зобов'язаннями, є проблеми, але з іншого боку, ми бачимо на ньому безліч чудових інвестиційних можливостей”, – повідомив у своєму листі до клієнтів Кристиан Зюгель (Christian Zugel), президент компанії Zais Group, що керує хеджевими фондами.
Таким чином, незважаючи на нервозність інвесторів і втрати, що пророкуються ними, багато хеджевих фондів можуть виграти від кризи сектора іпотечного кредитування.

© 2003-2009  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"