інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Деривативи для управління інформаційними ризиками*

Макроекономічні ризики входять до числа найбільш істотних як для компаній, так і для фізичних осіб. Для учасників фінансових ринків очікування, що стосуються економічної ситуації, є критичними при прийнятті рішень про розподіл активів і управління ризиками. У результаті цього публікація даних про стан та динаміку економіки помітно впливає на ринки. Бажання управляти подібними ризиками виникло давно, однак фінансові інструменти, що відповідали б цьому явищу, були відсутні.

Деривативи на економічні дані в їхньому сучасному вигляді з'явилися у 2002 році. Вони були спільно розроблені Goldman Sachs (GS) і Deutsche Bank (DB). Однак сама ідея таких деривативів, зокрема, ф'ючерсних і опціонних контрактів виникла ще у 1980-х роках у часи зародження фінансової інженерії. Але у той момент жоден з фінансових інститутів, здатних створити і підтримувати ринок деривативів на економічні дані не вважав за можливе втілити цю ідею в життя.
По-перше, вважалося, що грошовий еквівалент економічних даних як базисного активу є дискретною величиною, тому що економічні дані публікуються через певні інтервали часу й можуть згодом переглядатися. Таким чином, передбачалося, що економічні дані не можуть виступати у ролі торгуючого базисного активу. По-друге, було незрозуміло, яким чином будуть співставлятися заявки, а відповідно, виникало питання про те, як досягти високих обсягів торгів та ліквідності даного ринку. По-третє, фінансові інженери з підозрою ставилися до методів розрахунку макроекономічних даних, вважаючи їх непрозорими та суперечливими.
Спроба Нью-Йоркської біржі кави, цукру й какао (Coffee, Sugar and Cocoa Exchange) організувати ринок ф'ючерсів на індекс споживчих цін на початку 1980-х років провалилася у зв'язку з нестачею інтересу до нього. Подібний експеримент Лондонської біржі ф’ючерсів та опціонів (London Futures and Options Exchange), коли було створено деривативи на ціни на нерухомість, припинився на початку 1990-х рр., після того як стало відомо, що обсяги торгів штучно завищувалися.
Що стосується захисту від інфляції, то у цей час з'явилися більш прості інструменти, що привернули увагу інвесторів. Наприклад, у січні 1997 р. Казначейство США вперше випустило зобов’язання, захищені від інфляції (Treasury Inflation Protected Securities, або TIPS). Крім того, багато страхових компаній створили облігації, номінал яких прив’язаний до певного індексу або економічної події.
Однак деривативи на економічні дані дозволяють управляти більш широким спектром економічних ризиків. Вони являють собою гнучкі ринкові інструменти, які краще відповідають економічним умовам, що постійно змінюються.
У зв'язку із цим спільна розробка Goldman Sachs і
Deutsche Bank виявилася досить затребуваною та успішною. Торгівля деривативами на економічні дані здійснюється у форматі голландського аукціону за допомогою технології, розробленої нью-йоркською фірмою Longitude. Такий формат дозволяє забезпечити ліквідність ринку деривативів, базисний актив яких досить специфічний. Застосовуваний механізм дозволяє оптимізувати ціноутворення й співвідношення всіх отриманих заявок на купівлю й продаж. На цьому ринку перебувають в обігу бінарні опціони. Розмір виграшу інвесторів за звичайними опціонами «у грошах» залежить від співвідношення ціни спот та ціни страйк. За бінарними опціонами «у грошах» інвестори отримують фіксовану суму, за опціонами «без грошей» – нічого. Така назва опціонів тому й з’явилася, що існує тільки два можливих наслідки. Наприклад, інвестор отримує 1 дол., якщо кількість робочих місць в економіці збільшилась за місяць на величину, що знаходилася в інтервалі 100-125 тис., інакше він не отримує нічого. Кількість нових місць розподілено на інтервали по 25 тис. Для цих економічних даних, як правило, пропонується 12 опціонів. Трейдери можуть здійснити короткий продаж тих опціонів, чий наслідок здається їм найменш можливим.
У червні 2005 року Чиказька товарна біржа, CME, і Goldman Sachs оголосили про створення партнерства для розвитку торгівлі деривативами на економічні дані. Таким чином, спільні зусилля були спрямовані на удосконалення системи торгівлі деривативами, що використовувала Goldman Sachs, та розширення кількості інструментів. Таким чином, підписана угода виводила існуючий протягом кількох років ринок на новий рівень.
Новий ринок деривативів на економічні дані називається CME Auction Market. У рамках партнерства СМЕ здійснює кліринг, що підвищує надійність та стабільність ринку. Також СМЕ надає необхідну технічну підтримку. Формат торгівлі залишився таким самим, як і до створення партнерства. Торгівля так само проводиться на платформі Longitude. Крім бінарних опціонів на СМЕ Auction Market торгуються звичайні опціони і ф’ючерсні контракти, вартість цих інструментів визначається розрахунковим шляхом на основі даних за бінарними опціонами.
Перші торги на CME Auction Market пройшли 29 вересня 2005 року. У той день торгувалися деривативи на кількість первинних заявок на допомогу по безробіттю у США. Зараз на CME Auction Market торгуються деривативи за 8 економічними показниками:
- базовий індекс споживчих цін;
- індекс виробничої сфери PMI;
- роздрібні продажі без урахування автомобілів;
- кількість первинних заявок на допомогу у зв'язку з безробіттям;
- кількість нових робочих місць;
- ВВП США;
- зовнішньоторговельний баланс США;
- індекс споживчих цін єврозони HICP за винятком тютюнових виробів.
Деривативи на економічні дані поки не підходять більшості інвесторів. Участь в аукціонах сьогодні можуть брати інституціональні інвестори та заможні фізичні особи. У загальному випадку їхні активи повинні перевищувати 10 млн. дол., але при виконанні визначених умов поріг може бути знижено до 5 млн. дол. Однак з часом ситуація може змінитися, і цей ринок стане більш доступним та привабливим для інвесторів.
Важливим позитивним моментом від організації даного ринку є інформація про очікування учасників ринку. Статистика по опціонах може бути використаною для обчислення ймовірності наслідків. Тобто можна дізнатися не тільки на які наслідки розраховує ринок, але й думку ринку щодо можливості кожного наслідку.
Сталий розвиток ринку деривативів на економічні дані має довгостроковий позитивний ефект. Для інвесторів, які зазнають макроекономічних ризиків, він є безсумнівним. Ще до створення ринку у 2002 р. вони хеджували свої позиції за допомогою існуючих на той момент фінансових інструментів. Але зараз вони мають можливість використовувати для цього інструменти, коефіцієнт кореляції яких з економічними даними дорівнює 100%. Ризик-менеджмент є більш ефективним, якщо фактори ризику чітко визначені та відокремлені один від одного.

* За матеріалами Web-сайту k2kapital.com
кредит онлайн на карту срочно і без відказу 24/7   кредит без відмов   мфо   найновіші кредити онлайн
© 2003-2023  Українське агентство фінансового розвитку