інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку
на головну
Коли та як інвестувати у золото*

Золото на світових ринках з початку 2010 року подорожчало в ціні на 20%, що підвищило прибутковість вкладень у цей дорогоцінний метал у порівнянні з банківськими вкладами у валюту, інвестиціями на фондовому ринку та багатьма іншими звичними інструментами інвестування.

Однією з причин тому стала турбулентність у зоні євро, яка спровокувала інвесторів до вкладень у золото, що привело до підвищення купівлі золотих монет та злитків на світовому ринку. При нестабільних фінансових ринках дорогоцінні метали – високоприбутковий інструмент, але його принадність полягає не тільки в цьому. Найголовніше, воно дозволяє зберегти заощадження від знецінювання.
Але коли та яким чином краще вкладати у цей інвестиційний інструмент?

Стандартна схема
Оптимальною схемою розміщення вкладень вважається, коли від 10-15% всіх накопичених коштів зберігається у металі, для того, щоб уникнути валютних, інфляційних ризиків. На думку експертів, у нинішніх умовах, ця цифра може доходити до 50%, з розумінням, що ці кошти будуть вкладені на термін від 1 року і більше.
Як правило, при довгостроковій інвестиції конкретний момент купівлі золота не має визначального значення. Звичайно, хочеться увійти в ринок на якомусь локальному зниженні ціни. Але при теперішніх тенденціях очікування більш вигідного позиціонування вартості золота загрожує тим, що рішення доведеться приймати вже при більш високих ринкових цінах. Усе, здається, зрозуміло, але що і як купувати?

Золото в зливках і пластинах
Найпростіший спосіб – купити злиток у банку. Вартість банківських металів в Україні, як правило, на 5-7% вище, ніж на світовому ринку (за еталонну ціну металів прийнято брати котирування на Лондонській біржі). Причина такої неприємності для наших громадян криється в тому, що золото потрапляє до нас у країну з європейських країн (як правило зі Швейцарії та Німеччини, рідше з Люксембурга), а також з Росії.
Крім націнки за транспортування, виготовлення злитка (аффінаж), інвестор сплачує ще й відрахування до Пенсійного фонду – 1%, а також маржу при купівлі-продажу дорогоцінного металу.
Проте, в Україні деякі банки працюють із дорогоцінними металами. Переважно це найбільші фінансові компанії, які за рік можуть продати більше 10 тонн золота.
У покупців золотих зливків може одразу виникнути питання – де, а головне як зберігати таку коштовність. Крім того, багато інвесторів не безпідставно побоюються процедури подальшого продажу злитків. Якщо метал купувався в банку, проблем, швидше за все не виникне, хоча були прецеденти, коли банки відмовлялися приймати дорогоцінні пластини, придбані в іншій фінансовій установі.
Ще гірше може бути, якщо злиток був куплений поза банком. Навіть якщо продати золото в такому випадку вдасться, велика ймовірність втрати значного відсотка на підтвердження чистоти елемента, а також інтерес структури, яка приймає коштовність.

Золоті депозити
Більш дохідний варіант інвестиції, – вкладення коштів у «золотий» («металевий») депозит.
Суть його полягає у тому, що банк надає вкладникам можливість купувати золоті злитки, формально – вносити кошти на їхнє придбання банком, а також вкладати кошти готівкою у віртуальні внески, які прив’язуються до курсу золота.
Ставка по депозитах у золотих злитках варіюється в межах 1,1-6%, основна маса пропозицій коливається від 2 до 3%. Умови варіюються згідно з логікою будь-яких строкових вкладів: чим більший строк, тим вища ставка. У кожному разі, це значно нижче валютних депозитів. Але, у той же час, рахунки в банківському золоті можуть скласти конкуренцію традиційним валютним та гривневим депозитам у частині прибутковості при високій інфляції.
При звичайному депозиті вкладник по закінченні строку одержує суму внеску й відсотки по ньому. Інфляція може «з'їсти» і суму внеску, і відсоток. У випадку із золотим внеском, – наприкінці строку золотий злиток (або його ринкова вартість) залишиться. Нагадаємо, що в кризові моменти, коли все падає, ціна дорогоцінних металів зростає.
До слова, особливий інтерес для неризикових вкладників представляє безстроковий «металевий» внесок. Але, на жаль, на даний момент в Україні таких вкладів серед банківських продуктів немає.
Є в такій схемі й ризикова складова. Деякі українські банки неохоче розлучаються з вкладами громадян. Крім того, у випадку банкрутства фінансової компанії, металеві депозити, на відміну від звичайних внесків, не підтримуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Стати нумізматом
Існує ще одна альтернатива. Причому при певному збігу обставин прибутковість при такому підході може перевищити прибутковість практично будь-яких інструментів інвестування, правда для цього потрібен пристойний строк. Мова йде про купівлю монет з дорогоцінних металів.
Банкіри та нумізмати поділяють всі монети на інвестиційні та нумізматичні. Інвестиційна монета – це монета з металу найвищої проби, випущена одним з монетних дворів, що має певну тематику, і є інструментом винятково інвестиційно-спекулятивним. У такої монети є вартість купівлі-продажу, аж до котирувань на біржових майданчиках. Такі монети практично завжди повторюють вартість своїх базових металів, і їх приймають у більшості комерційних банках і в НБУ.
Нумізматичні або колекційні монети мають обмежений тираж, метал, а тим більше його проба – питання вторинне, важлива тематика, період, помилки на офіційних монетах, це об'єкт прагнення колекціонерів, вартість на такі речі може коливатися від «подарунка друга» і $20 на розкладці, до надвисоких сум.
Основна проблема нумізматичних монет – це їхня ліквідність. Не факт, що їх приймуть у банку, а навіть знаючі їхню реальну вартість колекціонери будуть усіляко занижувати її. Чи не єдиним варіантом продажу настільки ласого шматка металу за його реальною вартістю є північноамериканські та європейські аукціони. Але потрібно бути готовим, що перевірять усю історію монети. І якщо вона колись була у когось украдена, хоч кілька століть тому, і це задокументовано, можуть виникнути проблеми.

Золоте майбутнє
Що ж буде із золотом у майбутньому? За даними Лондонської біржі металів, на початку року котирування на золото на міжнародних ринках коливалися в межах 1150 доларів/унція. Однак при короткострокових коливаннях за півроку котирування просідали до рівня 1060 доларів/унція й піднімалися до рівня 1300 доларів/унція. Діапазон ціни на золото в 2010 році, згідно із прогнозами аналітиків Лондонської біржі, складе 1000-1350 доларів/ унція.

*За матеріалами Главред
© 2003-2010  Українське агентство фінансового розвитку Дизайн та розробка порталу
студія web-дизайну "Золота рибка"